Wysokiej jakości drewniane meble to zawsze właściwy wybór. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie Ci służył bardzo długo, a także będzie stylowym elementem dekoracyjnym w Twoim domu. Solidne łóżka, stoły kuchenne i inne drewniane meble nadają się do wnętrz w stylu nordyckim, do wnętrz tradycyjnych, ale także nowoczesnych. Jednak o meble z litego drewna trzeba dbać.
Ani sucho, ani mokro!
Drewno jest żywym higroskopijnym materiałem reagującym na wilgotność i temperaturę powietrza. W praktyce oznacza to, że z powodu zbyt dużej wilgotności może pęcznieć i odwrotnie, w przypadku bardzo suchego powietrza może wysychać – kurczyć się. Duże zmiany temperatury i wilgotności mają wpływ na strukturę drewna i dlatego należy ich unikać. Idealny klimat dla drewnianych mebli to około 20°C przy wilgotności powietrza około 40-60%. Bezpośrednie światło słoneczne, ustawianie w pobliżu urządzeń grzewczych oraz umieszczanie mokrych przedmiotów na drewnianej powierzchni nie czyni drewna dobrym.

Właściwa pielęgnacja solidnych mebli obejmuje również regularne wietrzenie i lekki przeciąg w pomieszczeniu. Zbyt wilgotne lub suche powietrze w pomieszczeniach również nie jest dobre dla ludzi. W miesiącach zimowych Tobie i Twoim meblom przyda się nawilżacz powietrza. Higrometr jest doskonałym pomocnikiem do pomiaru wilgotności w pomieszczeniu.
Konserwacja mebli jest łatwa!
W zależności od sposobu obróbki powierzchni mebla dobierzemy odpowiednią formę pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy są to meble lakierowane, olejowane czy woskowane, na pewno wystarczy sucha lub lekko wilgotna ściereczka. Agresywne środki czyszczące lub wilgotna szmatka w żadnym wypadku nie są odpowiednie.
Meble lakierowane !
Meble lakierowane czyść suchą lub lekko wilgotną szmatką, która nie gubi włosia i jest wykonana z bawełny. Możesz też użyć środków czyszczących przeznaczonych do drewna lakierowanego, ale najpierw sprawdź, jak zareaguje drewno. Idealnie będzie nałożyć niewielką ilość produktu w mniej widoczne miejsce. Nie zapomnij nałożyć produktu najpierw na szmatkę, a nie bezpośrednio na drewno. Unikaj materiałów ściernych, aby niepotrzebnie nie stwarzać kolejnego problemu – zadrapania.

Meble olejowane!
Olejowane meble mają jedwabistą powierzchnię i podkreślają oryginalną strukturę drewna. Do normalnej pielęgnacji w zupełności wystarczy sucha bawełniana ściereczka. Aby uzyskać świeży, naturalny wygląd, zaleca się nakładanie oleju lnianego lub wosku szmatką mniej więcej co trzy miesiące. Jeśli chcesz uzyskać nieco ciemniejszy kolor, możesz dodać trochę pigmentu do olejku.
Meble woskowane!
Wosk jest bardziej wrażliwy i źle znosi wilgoć oraz wyższe temperatury. Nie kłaść gorących przedmiotów na powierzchni. Jeśli woda rozleje się na meble, natychmiast osusz powierzchnię bawełnianą ściereczką. Do konserwacji używamy wyłącznie suchej szmatki, a do przywrócenia blasku możesz wybrać produkty renowacyjne wykonane z wosku. Podobnie jak w innych przypadkach, również i tutaj nie stosujemy agresywnych preparatów i rozpuszczalników. Bawełniana ściereczka jest bardziej odpowiednia do czyszczenia niż ściereczka z mikrofibry.

Kiedy odkryjesz zadrapania !
Chyba nikogo nie ucieszy rysa na ukochanym meblu. Na szczęście istnieje prosty i w większości naturalny sposób rozwiązania tej katastrofy. Aby wyleczyć zadrapanie na drewnie, potrzebujesz miąższu orzecha włoskiego, orzeszków piniowych lub orzeszków parowych. Olej z orzecha włoskiego zamaskuje rysę. Jeśli znalazłeś więcej rys, możesz użyć wosku do naprawy drewnianych mebli.
Kilka dobrych rad:
- Unikaj dużych zmian temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, najlepiej utrzymywać temperaturę około 20°C przy wilgotności powietrza 40-60%.
- Nie wystawiaj mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i trzymaj z dala od urządzeń grzewczych.
- Nigdy nie używaj mokrych szmatek, szczotek drucianych, chemicznych środków czyszczących ani środków do polerowania z silikonami. Najbardziej idealnym rozwiązaniem jest sucha bawełniana ściereczka.
- W przypadku rozlania płynu na mebel należy jak najszybciej wytrzeć powierzchnię do sucha.
- Stosować nieagresywne produkty przeznaczone do renowacji drewna.