Jak dbać o masywne meble ?
Przy odpowiedniej pielęgnacji meble z litego drewna liściastego mogą przynieść radość Tobie i przyszłym pokoleniom. Dlatego też meble masywne często uznajemy za meble pokoleniowe. Aby meble solidne były odpowiednio pielęgnowane, podczas regularnej konserwacji zaleca się przestrzeganie następujących zasad pielęgnacji mebli litych:
Wilgotność powietrza i objętość wody w meblach litych
Ważne jest, aby przez cały rok monitorować wilgotność otoczenia, a zwłaszcza powietrza wokół solidnych mebli. Drewniane meble to żywy organizm o pewnym stopniu zawilgocenia nawet po obróbce i wysuszeniu drewna dębowego. Choć meble z litego drewna suszonego po wyprodukowaniu w warsztacie stolarskim zostaną gruntownie zabezpieczone olejami i woskami, to logiczne jest, że będą nadal działać. Aby zapobiec ewentualnemu pęcznieniu drewna lub pękaniu spowodowanemu mechanicznym ruchem drewna, należy utrzymywać poziom wilgotności powietrza we wnętrzu w przedziale od 35% do 45%. Jeżeli umieszczamy masywne meble w niestabilnym środowisku, w którym występuje podwyższone ryzyko zawilgocenia powietrza, należy zadbać o umiarkowaną wentylację, która częściowo niweluje negatywny wpływ wilgoci na drewno dębowe. Wskazane jest również uregulowanie aspektu podwyższonej wilgotności poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i pielęgnację masywnych mebli.
Umieszczenie mebli przed bezpośrednim źródłem ciepła
Z tych samych powodów, z których wilgotność powietrza i ilość wody w meblach wpływają na kształt i żywotność solidnych mebli, nadmierne i nagłe nagrzewanie wpływa również na meble z twardego drewna. Drewno dębowe jest fantastycznym przewodnikiem energii, więc dobrze, jeśli dość szybko przyciąga ludzkie ciepło do siedziska krzesła. Jednocześnie ta szlachetna zaleta mebli litych powoduje degradację twardego drewna poprzez przesuszenie, które z czasem spowoduje widoczne uszkodzenia, które nie każdemu właścicielowi mebli przypadną do gustu. Dlatego nie należy ustawiać mebla w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła, takiego jak kaloryfer lub kominek. Idealna odległość to co najmniej 2 metry od źródła ciepła. Ogrzewanie podłogowe nie ma dominującego wpływu na żywotność solidnych mebli.
Długotrwałe bezpośrednie światło słoneczne
Dąb to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna przy wyborze mebli litych, głównie ze względu na swoją odporność i trwałość. Jednak podobnie jak inne naturalne rodzaje mebli, drewno dębowe może blaknąć przy długotrwałym wystawieniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a intensywne światło słoneczne może również prowadzić do jego odwodnienia. Działanie słońca nie jest widoczne od razu i często ujawnia się dopiero po wielu latach, ale nadal można łatwo temu zapobiec stosując odpowiednie produkty kosmetyczne.
Ochrona przed zarysowaniami
Chociaż drewno dębu jest bardzo twarde i niełatwo się rysuje, wypadki zdarzają się oczywiście w każdym domu. Jeśli zauważysz rysę na powierzchni mebla, istnieje wiele sposobów naprawy uszkodzenia bez utraty jakości. Idealnym rozwiązaniem są woski w płynie lub w postaci stałej, które pięknie maskują drobne zarysowania i dodatkowo zabezpieczają meble przed nowymi zarysowaniami. Aby jednak uniknąć takich wypadków, zaleca się stosowanie spodków i innych podstawek pod szklanki i inne rodzaje przyborów kuchennych. Należy również zachować większą ostrożność i nie stawiać na meblach ostrych przedmiotów, które zwiększają ryzyko uszkodzenia, zwłaszcza jeśli blat mebla wykonany jest z forniru dębowego.
Regularna konserwacja mebli
Meble dębowe, jeśli są woskowane, wymagają naturalnie nieco innego rodzaju regularnej pielęgnacji niż meble lakierowane. Mniej więcej co dwa do trzech miesięcy powierzchnię mebli należy potraktować odpowiednim detergentem na bazie wody z mydłem i przetrzeć zwilżoną gąbką lub miękką ściereczką w kierunku zgodnym z fakturą drewna. Kurz należy regularnie wycierać z mebli czystą i suchą ścierką do kurzu. Efektem regularnej pielęgnacji będzie efekt antystatyczny oraz zdrowe, czyste i pachnące meble wzbogacone drobinkami oleju i wosku.
Do czyszczenia powierzchni nigdy nie należy stosować chemicznych środków czyszczących ani past zawierających silikony i alkohol. Agresywne chemikalia niszczą i wysuszają drewno, dlatego należy ostrożniej obchodzić się z meblami, na przykład zmywaczem do farb czy alkoholem. Zasięgnij porady i stosuj tylko odpowiednie preparaty do pielęgnacji litego drewna.