Drewniane meble można lakierować bejcą z warstwą lakieru lub woskować naturalnymi woskami olejnymi na bazie miodu pszczelego.

Rodzaje lakierów!

Lakiery do drewna dzielimy ze względu na metodę utwardzania powierzchniowego. Lakiery utwardzane fizycznie składają się z rozpuszczalników i substancji błonotwórczych, które są spoiwem. Lakier utwardza ​​się przez odparowanie rozpuszczalników, a element wiążący tworzy warstwę ściśle przylegającą do powierzchni.

Niestety ten rodzaj lakieru ma niską odporność na chemikalia. Rozpuszczalnik może łatwo rozpuścić taką powierzchnię. Jednak pozytywnym aspektem jest prosta naprawa takiej powierzchni. Uszkodzone powierzchnie można łatwo odświeżyć i odnowić. Dzięki temu mebel staje się bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Lakiery chemoutwardzalne wiążą się trwale z malowaną powierzchnią, czyniąc ją odporną na różnego rodzaju chemikalia, w tym rozpuszczalniki. Wszystkie elementy mebli stają się odporne na zarysowania. Minusem takiego rozwiązania jest koszt produkcji mebli tego typu. Malowanie musi odbywać się w określonych warunkach. Rozpuszczalniki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia podczas malowania, a pracownicy muszą spełniać wszelkie warunki bezpieczeństwa. Ten rodzaj lakieru jest również znacznie droższy niż lakiery utwardzane fizycznie. Wszystko to podnosi ostateczną cenę mebli lakierowanych.

Wybór odpowiedniego lakieru!

Lakier nitrocelulozowy ma strukturę przypominającą igłę. Tworzy grubą i twardą warstwę. Lakiery akrylowe tworzą powierzchnię o konsystencji gumy. Między drewnem a lakierem może gromadzić się powietrze, struktura i słoje drewna nie są widoczne na meblach. Lakier nitro dzięki temu, że posiada drobne cząstki, wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu uwidacznia naturalny charakter drewna sosnowego.

Jednak lakiery nitro są powoli wycofywane z rynku ze względu na ich szkodliwość przy użytkowaniu mebli. Lotne rozpuszczalniki mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Tego problemu nie ma w przypadku lakierów akrylowych, które szkodzą jedynie podczas samego procesu malowania. Meble malowane akrylem spełniają wymagania stawiane produktom przyjaznym dla środowiska.

Woskowanie mebli!

Wosk, który należy najpierw rozpuścić w rozpuszczalniku, nanosi się na powierzchnię mebla za pomocą miękkiej szmatki lub gumy piankowej. Wosk dokładnie wciera się, aby żaden fragment drewna nie pozostał bez zabezpieczenia. Wnikanie wosku w strukturę drewna trwa około 24 godzin, po czym mebel można wypolerować, nadając mu ostateczny wygląd i dodatkowo wzmacniając warstwę ochronną. Polerowanie tworzy łuszczącą się strukturę wosku, która jest bardzo trwała.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry