Nie panikuj, jeśli nie poradziłeś sobie z trudną konstrukcją w lecie. Nadejście chłodnych dni nie oznacza automatycznie końca sezonu budowlanego. Posadowienie i wykonanie muru nośnego może odbywać się nawet w miesiącach jesiennych, ale należy przestrzegać kilku zasad.

Dzięki stale postępującemu rozwojowi technologii budowlanych, ściany, np. z cegły, może powstać nawet w chłodniejszych miesiącach. Obecnie dostępne są trzy technologie murowania cegieł – murowanie na zaprawie klasycznej, murowanie na zaprawie na cienkie spoiny oraz murowanie na specjalnej piance PUR.

Zaprawa cienkowarstwowa wymaga temperatury powyżej zera!

Z punktu widzenia samego muru budowa jest stosunkowo szybka nawet w miesiącach jesiennych. Cegły jako materiał są odporne na mróz, dlatego niskie temperatury nie obniżą ich jakości.

Nawet samo wzmocnienie muru nie musi trwać długo – nowoczesne zaprawy cienkowarstwowe i kleje skracają do minimum procesy mokre dzięki szybkiemu schnięciu. Murowanie można wykonywać na zaprawie cienkowarstwowej w temperaturze co najmniej 5°C.

Możesz także ograniczyć mokre procesy dzięki translacji systemowej, która umieszczana jest tylko w łożu zaprawy. Ceramiczne panele sufitowe również ułatwią Ci pracę – po prostu układa się je obok siebie, spoiny wypełnia się mleczkiem cementowym i są natychmiast nośne po ułożeniu.

Należy jednak wziąć pod uwagę konstrukcje takie jak stropy i nadproża, które wymagają prac betonowych. Tutaj spodziewaj się dłuższego czasu schnięcia, a także zwracaj uwagę na temperaturę zewnętrzną.

Jeśli skala termometru spadnie poniżej temperatury zamarzania, do cementu należy wlać specjalne domieszki i dodatki, które mogą nieco wydłużyć czas budowy. Dlatego zastanów się, czy warto kontynuować budowę na mrozie, czy wolisz odłożyć te prace na początek wiosny.

Jak wybrać odpowiednią zaprawę?

Wybierając zaprawę nie kieruj się tylko dziennymi temperaturami, w których prowadzone są prace budowlane. Jeśli murujesz po południu, weź pod uwagę również temperatury nocne, podczas których materiał wiążący może jeszcze „pracować” – dotyczy to zwłaszcza zaprawy fundamentowej pod pierwszy rząd cegieł, która jest nakładana w grubszą warstwę i tym samym wolniej schnie. Podczas gdy letnie warianty zaprawy można stosować w temperaturze do 5°C, warianty zimowe do –5°C.

Zwróć uwagę na rodzaj zaprawy w niskich temperaturach!

Decydującym czynnikiem w chłodniejszych miesiącach jest zatem odpowiedni dobór materiałów łączących. Zaprawy murarskie należy dobierać z uwzględnieniem aktualnej temperatury powietrza.

„Zwykła zaprawa działa na podobnej zasadzie jak beton. Poprzez reakcję chemiczną wytwarza ciepło, które przyczynia się do prawidłowego utwardzenia i wysuszenia materiału wiążącego.

Jednak niska temperatura powietrza ograniczy cały proces, w związku z czym prawidłowe utwardzenie może nie nastąpić. Taka zaprawa może mieć mniejszą wytrzymałość i objawia się np. powstawaniem pęknięć między cegłami – ostrzega Oliver Kapci.

Nowoczesne cegły mają gęste użebrowanie z licznymi szczelinami powietrznymi, które z jednej strony pełnią funkcję niezawodnego izolatora ciepła. Z drugiej strony, ze względu na gęstość użebrowania wilgoć z opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg) wolniej odparowuje z takich cegieł – więc jeśli zapomniałeś zakryć koronę ściany, będziesz musiał trochę poczekać z dalszymi pracami murarskimi, aż wilgoć całkowicie zniknie.

Asortyment wyrobów łączących został jednak uzupełniony o warianty murowane przeznaczone do pracy w temperaturze −5 °C, dzięki czemu można murować również we wczesnych miesiącach zimowych. Np. w asortymencie HELUZ można znaleźć takie zaprawy pod oznaczeniem Z.

Ogranicz wilgoć na budowie!

Niewykończony mur musi być chroniony przed złą pogodą, na przykład  folią lub kartonem i musi być odpowiednio obciążony. To ochroni mur przed niepożądanym przemoczeniem i wilgocią. Dobrze zazimowany budynek zimą, jak mówią, osadz się. Jeśli udało Ci się budowe zakryć dachem, przemarznięcie pomoże również drewnianym konstrukcjom więźby  pozbędzie się przynajmniej części nadmiaru wilgoci.

Przynajmniej zrób podstawy-zakłady!

Dobrym pomysłem jest wykończenie surowej konstrukcji jesienią, co w praktyce oznacza przykrycie konstrukcji dachem, najlepiej również montaż paneli drzwiowych i okiennych. Następnie na wiosnę można kontynuować z tynkami i gładziami. Jeśli nie udało Ci się tego zrobić, do listopada zostawcie zakłady do usadzenia.

 W ten sposób na wiosnę będzie gotowy do realizacji zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych i działowych. Fundamenty przetrwają zimę bez problemów i bez zimowania. Oczywiście konieczne będzie zabezpieczenie przepustów instalacyjnych przed wnikaniem wody. Jeśli zima jest tuż za rogiem, nie zaczynaj więcej prac budowlanych.

Posadowienie pierwszego rzędu cegieł wymaga klasycznej zaprawy murarskiej. W zimnych miesiącach producenci cegieł zalecają stosowanie specjalnych zapraw, które można obrabiać w temperaturze do -5 °C.

Kup materiał już zimą!

W miesiącach zimowych można skorzystać z promocji na zakup materiałów budowlanych, które można uzyskać ze zniżką, dzięki czemu zaoszczędzisz na surowej budowie. Jednocześnie zapewnisz niezbędny materiał budowlany na wczesną wiosnę – spodziewaj się, że czas dostawy może potrwać kilka tygodni (zwykle od 6 do 8) lub miesięcy. Zawsze lepiej sprawdzić daty bezpośrednio u producenta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry