Podczas remontu lub urządzania nowego domu kolory we wnętrzu odgrywają jedną z głównych ról. Mają one wpływ nie tylko na ogólny wystrój wnętrz. Wpływają też znacząco na ogólne samopoczucie życia. Ich prawidłowe dopasowanie jest więc kluczem do zapewnienia komfortu i zdrowej atmosfery w domu.

Wpływ kolorów we wnętrzu na nasze samopoczucie wielokrotnie potwierdzają różne badania naukowe. Każdy odcień ma swoją własną wibrację, która może na nas oddziaływać harmonijnie, neutralnie lub przeszkadzać. Dotyczy to zwłaszcza odcieni, które wybieramy do mieszkania. Wybierając je, powinniśmy ocenić, jakie kolory we wnętrzu odzwierciedlają nasz gust, jak na nas wpływają i czy współgrają z resztą wyposażenia. 

Jak wpływają na nas poszczególne kolory we wnętrzu?

  • Wpływają na nasze nastroje lub ich wahania.
  • W znaczący sposób wpływają na naszą koncentrację i pamięć.
  • Jedne kolory nas męczą, inne dodają energii.
  • Ogniste akcenty mogą wywołać w nas napięcie.
  • Kolory harmonijne sprzyjają radości i optymizmowi.
  • Dla osób pracujących w domu, wpływają na ich wydajność.

Jak wpływają na nas wybrane kolory we wnętrzu?

Żółty

Świeży ciepły kolor pełen radości i optymizmu wprowadzi pozytywną falę do naszego domu. Dotyczy to zwłaszcza odcieni cytrynowych i waniliowych, o których wiadomo, że korzystnie wpływają na naszą koncentrację.

Pomarańczowy 

Pomarańczowy to także ożywczy odcień, ale w przeciwieństwie do żółtego niesie ze sobą nieco bardziej ogniste wibracje. Jeśli będziemy z niej często korzystać, przestrzeń może zmienić się w „przegrzane” miejsce, w którym z czasem możemy odczuwać zmęczenie.

Różowy 

Różowy jest nadal postrzegany z uprzedzeniem, ale ten kolor jest jednym z najbardziej harmonijnych. Oprócz romantycznego wpływu na wiele pań, nie niesie ze sobą niczego agresywnego, co przyczynia się do spokoju w domu. Nie nadaje się dla osób pracujących w domu, które mogą być rozproszone.

Czerwony 

Krwisty, winny, bordo lub inne odmiany czerwieni są najbardziej dynamiczne z całego spektrum kolorów. Z jednej strony działają dynamicznie i wspierają naszą produktywność, z drugiej potrafią wywoływać w nas agresję i złość.

Fioletowy 

Często nie postrzegamy fioletu jako dominującego koloru na ścianach, co może być szkodliwe. Kolor ten wspiera percepcję, wgląd i intuicję, dlatego jest szczególnie korzystny dla typów kreatywnych i artystycznych.

Niebieski 

Kolor, który odbija wodę i niebo, budzi w nas pragnienie wolności. Jednocześnie jest to zrównoważony odcień, który pomoże nam zachować życiową równowagę. Jest to również korzystne dla osób starających się zwiększyć swoją produktywność.

Zieleń 

Spokojna, przyjazna barwa będąca znakiem natury, to idealny wybór dla osób o różnych typach. Jego wibracje działają kojąco, a dodatkowo pielęgnują w nas pozytywny związek z otoczeniem.

Brązowy 

Ziemisty brąz ma również działanie uspokajające. Ponadto emanuje domowym ciepłem, które w przeciwieństwie do pomarańczy czy czerwieni nie ma ognistych wibracji. Jednak zbyt dużo brązu wygląda monotonnie i stereotypowo.

Czerń 

Nie powinniśmy przesadzać z czernią. Jako uzupełnienie innych dominujących odcieni może stworzyć wrażenie luksusu, ale jeśli jest go za dużo, może wywołać w nas ponure nastroje. To samo dotyczy szarości, która jest również bardziej zalecana jako drugorzędny kolor uzupełniający.

Biały 

Neutralny biały jest dokładnym przeciwieństwem czerni. Wcale nie musimy na nim oszczędzać. Wnętrza urządzone w 100% na biało nie są wyjątkowe. Spotykamy je na przykład w stylu skandynawskim. W takim przypadku warto postawić na połączenie z drewnem, które sprawi, że czysto białe wnętrze nie będzie wyglądało na sterylne.

Wpływ kolorów na wyposażenie domu

Ich działanie nie kończy się na wpływie poszczególnych odcieni na nasze samopoczucie czy wydajność pracy. Pełnią również integralną rolę w kreowaniu projektów wybranych przestrzeni. Ale nie wpływają na to tylko samym wybarwieniem. Wpływają również na wygląd pomieszczeń za pomocą ukrytych trików optycznych, dzięki którym powiększają się lub zawężają przestrzeń. Wiadomo również, że ma wpływ na oświetlenie pomieszczeń czy możliwość podkreślania detali, co sprawia, że ​​ich wyważone połączenie staje się jeszcze ważniejsze.

Jak łączyć kolory we wnętrzu?

  • Zastosuj zasadę 60-30-10 (60% – kolor dominujący, 30% – drugorzędny, 10% – dopełniający). 
  • Połącz powiązane ze sobą odcienie (ciepły z ciepłym, zimny z zimnym, oba z neutralnym). 
  • Stwórz kontrast (dodaj ciemniejszy do jasnych akcesoriów pokojowych, do ciemnych i jaśniejszych).

Jakie kolory we wnętrzach pasują do siebie?

Niebieski i fioletowy 

Pokrewne kolory z chłodnymi tonami nadają się do dobrze oświetlonych przestrzeni. Razem ochłodzą przestrzeń, a ich wzajemny kontakt nie będzie miał destrukcyjnego efektu.

Brąz i szarość 

Połączenie brązu i szarości nadaje się również do nasłonecznionych pomieszczeń. Ale nie ochłodzi przestrzeni, a raczej będzie emitować stłumione dźwięki.

Biel z czernią 

Chociaż biel dobrze komponuje się ze wszystkimi kolorami, to jednak najbardziej wyróżnia się w zestawieniu z czernią, kiedy oba odcienie tworzą mocny, a jednocześnie zrównoważony kontrast.

Pomarańcz z zielenią 

Kojący kolor dobrze komponuje się z gorącym pomarańczem, np. zielony. Zaleca się stosowanie go jako podkładu lub dominujący.

Czerwony z niebieskim 

Połączenie ciepłych i zimnych kolorów jest bardziej używane przez ekscentryczne typy. Jednak w przypadku wyważonego zestawienia czerwieni i błękitu jest to uniwersalne kontrastowe rozwiązanie.

Żółty ze złotem 

Kolory metaliczne, takie jak srebro i złoto, raczej trudno łączyć. W przypadku tych ostatnich najlepiej sprawdzi się połączenie z żółtym.

Srebro i czerń 

Połączenie, które wygląda uroczo i luksusowo. Jednak żaden z kolorów nie nadaje się jako baza. Białe mogą przyjąć tę rolę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry