Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz zwiększyć liczbę miejsc siedzących podczas spożywania posiłków, rozważ zakup składanego stołu. Znajdują się w różnych poziomach cenowych, a wzornictwo nie jest jedynym kryterium decydującym. Bardzo ważny jest materiał, stabilność konstrukcji oraz jakość wykonania. Zwróć też uwagę na sposób rozkładania stołu, ale także na to, na przykład, jaką podstawę.

Myśląc o wielkości stołu do jadalni, pamiętaj, że jedna osoba potrzebuje co najmniej 60 cm przestrzeni, aby czuć się za nim komfortowo. Należy również wziąć pod uwagę grubość i położenie nóg, a także to, czy są umieszczone kilka centymetrów od krawędzi stołu, czy na samym końcu stołu. Wtedy rzeczywista przestrzeń dla osoby siedzącej jest określona przez wewnętrzną długość między nogami stołu. Niektóre składane stoły można rozłożyć nawet o metr, powiększając w ten sposób swoją powierzchnię o cztery miejsca.

Stół rozkładany z drewna dębowego, Rennes 180-280 x 90 cm
Stół rozkładany z drewna dębowego, Rennes 180-280 x 90 cm

Jakiś czas temu austriacka firma Team7 wprowadziła bardzo zaawansowany system rozprężania blatów, który pozwala jednym ruchem zwiększyć powierzchnię nawet o połowę długości.

Szukasz większej różnorodności? Na rynku dostępne są również stoły z mechanizmem 50 50 cm. Pozwala to na przedłużenie stołu o 50 cm. Jeśli później będziesz mieć więcej gości na przyjęciu urodzinowym, niż się spodziewałeś, przedłuż stół o kolejne 50 cm. Powiększanie powierzchni stołu jadalnego może opierać się na różnych zasadach, od prostego odwrócenia złożonej deski po poszerzenie deski lub podstawy i dołożenie dodatkowych desek po wyrafinowane systemy umożliwiające powiększanie powierzchni jednym ruchem.

Stół rozkładany z litego dębu 150 x 90 cm, Rouen
Stół rozkładany z litego dębu 150 x 90 cm, Rouen

W takim przypadku system oparty jest na zasadzie synchronicznego mechanizmu rozprężnego z dwoma ruchami liniowymi poruszającymi się względem siebie. Mechanizm synchroniczny zapewnia lustrzane przeniesienie ruchu z jednego skrzydła na drugie. Jeśli więc pociągniesz za jedną deskę, druga oddala się od niej jednocześnie i symetrycznie.

Rozkładanie

Jakie są najczęściej używane metody rozkładania? Dołożenie blatu do boków stołu – dodatkowe kawałki blatu wkładasz w specjalnie przygotowane otwory po bokach stołu. Nogi stołu pozostają na swoim miejscu. Zaletą jest większa stabilność stołu, ale może się zdarzyć, że jeśli ktoś oprze cały swój ciężar na dodatkowej części znajdującej się na końcu stołu, stół się przewróci. Dodanie blatu na środku stołu – pod blatem zamontowany jest metalowy mechanizm przesuwny, który pozwala na wysunięcie stołu (przesunięcie jednej pary nóg) i stworzenie (w środku lub czasem z jednej strony) wolnej przestrzeni .

Stół rozkładany, blat dekton szary, Fano XL 140-190 x 90 cm

Stół rozkładany, blat dekton szary, Fano XL 140-190 x 90 cm

W tę wolną przestrzeń wstawiany jest dodatkowy blat, a stół jest cofany o kilka centymetrów, aby utworzyć ciągłą powierzchnię. Dodatkowa deska najczęściej chowana jest pod „głównym” blatem. Nogi stołu są na krawędziach, dzięki czemu stół pozostaje stabilny. System wysuwania – w celu wyciągnięcia stolika bocznego przedłużenia wysuwają się spod blatu, a następnie podnoszą na miejsce za pomocą płynnego mechanizmu wysuwania.

Nogi i podstawa

Umiejscowienie nóg pod blatem stołu określa opcje siedzenia dla gości. Warto uświadomić sobie (zwłaszcza przy projektach), jak bardzo konstrukcja ograniczy Cię podczas siedzenia i wstawania za stołu. Cztery nogi w rogach/na obwodzie – taka konstrukcja zapewnia dobrą stabilność stołu. Nogi są zwykle drewniane lub metalowe. Metal pozwala na posiadanie solidnego stołu nawet z bardzo cienkimi metalowymi nogami, z którymi nie poradzi sobie żaden inny materiał. Metalowe nogi zwykle nie są połączone bezpośrednio z blatem, ale są ze sobą spawane lub montowane w tzw podstawa, na której montowany jest blat stołu.

TIP: Wszystkie meble i akcesoria do domu w jednym miejscu www.meblemirek.pl

Jeśli nogi są „wzornicze” połączone na podłodze, możliwe, że trudniej będzie wstawić krzesło lub krzesełko dziecięce od strony stołu. Jedna centralna noga – to rozwiązanie jest popularne ze względu na design, ponieważ stół wygląda bardzo elegancko. Jako zaletę, producenci twierdzą, że żadna struktura nie ogranicza Cię w sposobie umieszczania krzeseł wokół stołu.

Stół do jadalni z jedną nogą, lity dąb, Tondern XL
Stół do jadalni z jedną nogą, lity dąb, Tondern XL

Jednak konstrukcja w tym przypadku wymaga wypełnionego środka stołu pod stołem od stołu do podłogi, a dużą powierzchnię zajmuje również stojak – noga, aby stół był stabilny. Zwykle powoduje to, że podczas siedzenia uderzasz stopami w środkową nogę stołu i nie jesteś w stanie wyprostować nóg przed sobą. Dolna powierzchnia, której noga potrzebuje do stabilności, często przeszkadza, gdy krzesła są wsunięte do końca, więc trzeba je podnosić na różne sposoby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry